Domov

Maratón písania listov 2022

 

Maratón písania listov je tradičná ľudskoprávna aktivita, ktorá mobilizuje státisíce ľudí po celom svete, aby vyjadrili solidaritu s nespravodlivo väznenými a politicky prenasledovanými ľuďmi. Ich práva sú porušované len preto, že sa odvážne postavili za to, čomu veria. Fakt, že dostanú tisícky listov podpory, im dokáže zmeniť život a dať nádej. Ten, kto je adresátom ľudských práv (my všetci), by mal byť aj ich ochrancom. Lebo ak mlčím zoči-voči bezpráviu, ak akceptujem útlak iného, sú ohrozené aj moje práva. Tento rok Amnesty International žiada spravodlivosť pre ďalších 10 odvážnych ľudí a skupiny. Na Slovensku sa venuje 6 zo svetových a 1 slovenskému prípadu. Študenti našej školy podporili anglicky písanými listami Luisa Manuela Otera Alcántaru z Kuby, ktorý za tvorbu videa podporujúceho protivládne protesty putoval do väzenia (18 listov), rodinu Zineb Redouane z Francúzska, ktorá zomrela na následky neprimeraného policajného zásahu (4 listy), Iránca Vahida Afkariho za podporu protivládnych protestov (3 listy), transrodové ženy Yren a Marianu z Paraguaja, ktoré chcú žiť slobodne (13 listov), ruskú aktivistku a rovesníčku Alexandru Skočilenko, ktorá pokojne prejavila nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu (46 listov) a trojicu žien zo Zimbabwe Joanah, Netsai a Cecilliu za protivládne protesty (28 listov). Spolu 112 listov, ktorými naša škola dala najavo, že nechce zrádzať ideál ľudskej dôstojnosti.

 

Autor: PaedDr. Emília Černeková