Domov

Boli sme v Osvienčime

 

Je tradíciou našej školy, že každoročne v rámci zážitkového vyučovania hodín dejepisu organizujeme pre žiakov exkurziu do Osvienčimu. Inak to nebolo ani tento školský rok.

 

03. 06. 2024 žiaci z 2. A, 2. B a 2. C navštívili múzeum Auschwitz – Birkenau

 

Cieľom exkurzie bolo priblížiť žiakom udalosti z obdobia II. svetovej vojny, konkrétne miesto, kam deportovali obyvateľov židovskej národnosti, miesto, ktoré sa stalo svedkom toho najohavnejšieho ľudského správania.

 

Po prekročení brány, nad ktorou je známy nápis „Arbeit macht frei,“ (Práca oslobodzuje), sme navštívili v časti Osvienčim/Auschwitz viacero blokov, kde sme sa dozvedeli o každodennom utrpení väzňov.

 

Objekty koncentračného tábora Auschwitz a Birkenau sú pamätníkmi pripomínajúcimi celému svetu zvrátenosť nacistického režimu. Každého z nás zomkla obrovská ľútosť pri pohľade na kopy detských topánočiek a v mysliach sa vynorila otázka, ako toľkú hrôzu mohol niekto dopustiť.

 

Exkurzia býva pre žiakov i vyučujúcich obrovským zážitkom, hoci smutným. Žiaci sa veľa dozvedia aj vďaka odbornému výkladu sprievodcov, ktorí tlmočia v slovenskom jazyku. Návšteva koncentračného tábora je exkurziou výnimočnou. Študenti majú o ňu veľký záujem. Navštevujeme ju so žiakmi nie preto, aby sme si oddýchli, ale preto, aby sme nezabudli.

 

Autor: Marta Kubalová, Mária Miníková